Római ólompecsétek. A római gazdaság és társadalom lenyomata

 

Az előadásban egy régóta ismert, gyűjtött, de viszonylag kevésbé kutatott tárgytípust mutatunk be. Ólomplombák a római császárkor teljes időszakából ismertek, mégis nagyon keveset tudunk ezekről, bizonytalan a kibocsátójuk, a funkciójuk. A Nemzeti Múzeum Éremtára, Régészeti tára és néhány nagyobb magyar magángyűjtemény anyagának feldolgozásával kezdtük meg az elmúlt években a magyarországi plombák tudományos feldolgozását. Az előadás a munka kezdeti fázisába nyújt betekintést, egy-egy esettanulmány segítségével megkíséreljük a használatuk célját megismerni.

Az előadó, Vida István, 2003-ban diplomázott az ELTE régészet szakán Római provinciális régészet szakirányon. 2018-ban doktorált, disszertációjának címe: A markomann-szarmata háború kronológiája. Marcus Aurelius Duna-vidéki háborúi a numizmatika tükrében. 2004 óta a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának munkatársa. 2016 és 2022 között a MNM Műszeres lelőhely-felderítési csoportjának vezetője. 2023-tól a MNM Éremtárának főosztályvezetője. 1998 óta Az érem szerkesztője, 2019 óta az Acta Numismatica Hungarica főszerkesztője. 2020-tól a Magyar Numizmatikai Társulat főtitkára. Főbb kutatási területei: római kori éremutánzatok, népvándorlás kori pénzverés, római provinciális pénzverés, a Kárpát-medence éremleletei, római ólompecsétek.

A múzeum látogatása ingyenes, de időpontfoglaláshoz kötött a Kutatók Éjszakáján (szeptember 29.) Időpontfoglalás: https://www.penzmuzeum.hu/muzeum/idopontfoglalas/

Erre a programra a múzeumi időpontfoglaláson kívül külön regisztráció nem szükséges.

Alkalmak
{

Only with Hungarian knowledge

Nem regisztrációköteles